Sztuczne Łzy

INFORMACJE DLA PACJENTA

 

  1. Krótka charakterystyka

Sztuczne łzy to autologiczna surowica pacjenta uzyskana w wyniku preparatyki 150 lub 300 ml krwi pełnej pobranej na skrzep. Jest to płynna frakcja krwi pozbawiona elementów morfotycznych, fibrynogenu i czynników krzepnięcia. W 91% składa się z wody, 7% białek (albuminy, globuliny), w niecałych 2% elektrolitów i hormonów. Jej skład i lepkość zapewniają dobre nawilżenie nabłonka gałki ocznej i co najważniejsze dłuższe jego utrzymanie się.

Istotną cechą sztucznych łez jest to, że ułatwiają one regenerację uszkodzonego nabłonka gałki ocznej, a konsystencja preparatu oraz jego skład zapewnia znacznie dłuższe nawilżenie tworząc warstwę ochronną na powierzchni oka. Preparat jest jałowy, bezpieczny, ponieważ pochodzi z surowicy własnej pacjenta, dla którego jest przeznaczony. Nie zawiera dodatków, ani substancji konserwujących.

   2.  Koszt wyprodukowania sztucznych łez:

Sztuczne łzy 150 ml – 500 zł

Sztuczne łzy 300 ml – 570 zł

Wpłatę można wnieść na numer konta bankowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku:

Bank Gospodarstwa Krajowego 19 1130 1121 0006 5622 8520 0002 – w tytule wpisując imię i nazwisko pacjenta oraz “sztuczne łzy 150 ml” lub “sztuczne łzy 300 ml”

3. Przygotowanie do zabiegu:

  1. Po otrzymaniu skierowania od lekarza okulisty należy skontaktować się telefonicznie (tel. 59 842 20 21) z koordynatorem procesu wytwarzania sztucznych łez. Koordynator ustala indywidualny termin oraz godzinę zgłoszenia się pacjenta do RCKiK.
  2. Należy zgłosić się z dowodem tożsamości i  skierowaniem.
  3. Być wyspanym i wypoczętym.
  4. Zjeść lekkostrawny posiłek, nie zawierający tłuszczu, mleka oraz produktów mlecznych (pieczywo z dżemem, chudą wędliną, owoce).
  5. 3 dni przed zabiegiem wykluczyć z diety mleko, masło, śmietanę, tłusty ser, orzeszki, ciasta z kremem, tłuste wędliny, pasztet, tłuste mięso.
  6. Kilka dni przed zabiegiem pić więcej płynów, a w dzień zabiegu wypić dodatkowo jeszcze około 0,5 litra płynów (woda, herbata, soki).
  7. Nie spożywać alkoholu 2 dni przed zabiegiem.
  8. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek objawy infekcji (katar, stan podgorączkowy, opryszczka, kaszel, złe samopoczucie) poinformować lekarza kwalifikującego i odwołać zabieg (numer telefonu dostępny na stronie internetowej).
  9. Jeżeli zażywasz leki hamujące krzepnięcie, należy poinformować o tym, lekarza kwalifikującego i przed zabiegiem należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym, celem zmiany leczenia przeciwkrzepliwego.
  10. Jeżeli zażywasz niesteroidowe leki przeciwzapalne poinformuj o tym lekarza kwalifikującego – konieczne będzie czasowe odstawienie leków.
  11. W celu ustalenia indywidualnego terminu

4. Opis opakowania oraz sposób jego oznakowania

Opakowanie zbiorcze stanowi plastikowy woreczek strunowy, oznakowany etykietą zewnętrzną. Surowica zamknięta jest w sterylnych drenach (kapsułkach). Jeden dren (kapsułka) to około 2 krople surowicy (dwie dawki).

5. Warunki przechowywania i transportu

    • Przechowywanie

Do 18 godzin od momentu pobrania krwi pełnej sztuczne lży można przechowywać w temperaturze pokojowej (20-24°C). Po upływie 18 godzin preparat należy zamrozić i przechowywać w stanie zamrożenia w oryginalnym opakowaniu.

    • Transport

Do 18 godzin od momentu pobrania krwi pełnej transportować w temperaturze 20-24°C w oryginalnym opakowaniu. Nie wystawiać na bezpośrednią ekspozycję promieni słonecznych. Zamrożony preparat (po upływie 18 godzin od momentu pobrania krwi pełnej) należy transportować w stanie zamrożenia (pojemnik transportowy wyposażony w zamrożone wkłady chłodzące).

6. Okres przydatności do użycia

Zalecany termin ważności wynosi 1 rok od daty produkcji. Prawidłowe warunki przechowywania nie wpływają na zmianę terminu ważności. Preparat raz rozmrożony nie może być ponownie zamrożony. Kapsułki, które ulegną rozmrożeniu w czasie przechowywania należy wyrzucić.

7. Środki ostrożności

Produkt z krwi ludzkiej – należy traktować, jako materiał potencjalnie zakaźny.

Preparat może stosować wyłącznie osoba, której dane widnieją na oryginalnym opakowaniu.

Stosować tylko i wyłącznie preparat prawidłowo przechowywany. Kapsułki otwierać wyłącznie zdezynfekowanymi narzędziami. Preparat zakraplać tylko i wyłącznie do oka. Częstotliwość zakraplania ściśle wg zaleceń lekarza.

Do każdego opakowania zbiorczego dołączona jest ulotka informacyjna.

8. Sposób użycia

    • Przed użyciem pojedynczą kapsułkę należy wyjąć z opakowania zbiorczego i rozmrozić w temperaturze pokojowej.
    • Rozmrożoną kapsułkę oraz ostrze nożyczek należy przetrzeć wacikiem nasączonym 70% spirytusem (nie należy stosować gotowych preparatów do dezynfekcji typu kodan czy spirytusu salicylowego) i poczekać aż spirytus wyschnie.
    • Zdezynfekowanymi nożyczkami odciąć jedną końcówkę kapsułki, kapsułkę umieścić nad okiem i zakroplić zleconą przez lekarza prowadzącego ilość preparatu.

 

Koordynator ds. sztucznych łez
mgr Małgorzata Gradziuk
tel. 59 842 20 21
e-mail: sekretariat@krwiodawstwo.slupsk.pl

 

do pobrania – Skierowanie sztuczne łzy