Osocze od ozdrowieńców COVID-19

OSOCZE OD OZDROWIEŃCÓW 

 

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Uratuj zdrowie i życie drugiemu człowiekowi!

 

Kto to jest ozdrowieniec?

 

Osoba, u której wykryto materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2 (może przebyć zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19) a obecnie nie wykrywa się u niej obecności wirusa (badanie wymazu z nosogardzieli RT-PCR).

 

Osoba, która nie miała stwierdzonego zakażenia, a obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

 

UWAGA – fakt przebycia ciężkiej infekcji dróg oddechowych, bez potwierdzenia patogenu, który spowodował infekcję nie pozwala nam traktować takiej osoby jako ozdrowieńca COVID-19 / SARS-CoV-2.

RCKiK nie zleca wykonywania badań przeciwciał oraz wymazów. Badania są wykonywane na zlecenie lekarzy, którzy sprawują opiekę nad pacjentem w czasie infekcji.

 

Kto może być dawcą osocza?

 

Wszystkie osoby, które spełniają kryteria kwalifikacji określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U.2017 poz. 1741)

 1. Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2,

 

 1. Są obecnie uznane za zdrowe, czyli:

 

– przebyły potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 i minęło co najmniej 14 dni od zakończenia objawów lub zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR),

         -lub miały stwierdzone przeciwciała anty-SARS-CoV-2, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR).

 1. Są w wieku 18-65 lat (dawcy pierwszorazowi do 60 roku życia)
 2. Dawca musi wyrazić pisemną zgodę na zastosowanie osocza w badaniach klinicznych oraz na frakcjonowanie.

Ważna informacja dla Ozdrowieńców z ciążą lub transfuzją w wywiadzie

W dniu 31 grudnia 2020 otrzymaliśmy informację o wstrzymaniu badań przeciwciał anty-HLA wykonywanych w IHiT. W związku z powyższym od dnia 4 stycznia do odwołania nie będą pobierane próbki na badanie przeciwciał anty-HLA.

Jak tylko uzyskamy jakiekolwiek informacje na temat możliwości wznowienia badań lub nowe wytyczne będziemy niezwłocznie informować na fb oraz na stronie internetowej centrum

Jak pobieramy osocze?

 

Najkorzystniejsze jest trzykrotnie pobranie po 600 ml osocza – zabieg wykonuje się metodą

plazmaferezy i przeprowadzamy go w tygodniowych odstępach. Ponowny zabieg pobrania osocza

metodą plazmaferezy można wykonać przy utrzymującym się odpowiednim poziomie przeciwciał

(skontrolowanym podczas ostatniego oddania).

Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza w taki sposób możemy pobrać 450 ml krwi pełnej, z której otrzymamy ok 220-230 ml osocza. Ponowny zabieg pobrania krwi pełnej w celu uzyskania osocza można wykonać po 8 tyg. od poprzedniego oddania.

 

 

 

Jak przygotować się do oddania osocza?

 

 • bądź wyspanym
 • w ciągu doby poprzedzającej oddanie osocza wypij około 2 l płynów
 • spożyj lekkostrawny posiłek
 • unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego w dniu oddania
 • ogranicz palenie papierosów
 • nie przychodź po spożyciu alkoholu lub innych substancji zmieniających nastrój

 

 

 

Kontakt:

 

Aby oddać osocze metodą plazmaferezy należy zadzwonić do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku pod numer tel.  59 842-20-21 (rejestracja w godzinach 07:30-14:00) lub skontaktować się z Centrum poprzez adres e-mail: ozdrowiency@krwiodawstwo.slupsk.pl

Na pobranie krwi pełnej, z której możemy uzyskać osocze zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 07:00-14:00 (ul. Szarych Szeregów 21 76-200 Słupsk).

Metodą z krwi pełnej można również oddać osocze w naszych Oddziałach Terenowcy:

 • Chojnice: poniedziałek, środa, piątek godz. 7:00-10:00 ul. Leśna 10
 • Lębork: poniedziałek, środa, piątek godz. 7:30-10:30 ul. Węgrzynowicza 13