Osocze od ozdrowieńców COVID-19

OSOCZE OD OZDROWIEŃCÓW

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

Uratuj zdrowie i życie drugiemu człowiekowi!

Kto to jest ozdrowieniec?

 • Osoba, u której wykryto materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2 (może przebyć zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19) a obecnie nie wykrywa się u niej obecności wirusa (badanie wymazu z nosogardzieli RT-PCR).
 • Osoba, która nie miała stwierdzonego zakażenia, a obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

UWAGA – fakt przebycia ciężkiej infekcji dróg oddechowych, bez potwierdzenia patogenu, który spowodował infekcję nie pozwala nam traktować takiej osoby jako ozdrowieńca COVID-19 / SARS-CoV-2.

RCKiK nie zleca wykonywania badań przeciwciał oraz wymazów. Badania są wykonywane na zlecenie lekarzy, którzy sprawują opiekę nad pacjentem w czasie infekcji.

 

Kto może być dawcą osocza?

 1. Wszystkie osoby, które spełniają kryteria kwalifikacji określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U.2017 poz. 1741)
 2. Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2,
 3. Są obecnie uznane za zdrowe, czyli:
  – przebyły potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 i minęło co najmniej 14 dni od zakończenia objawów lub zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR),
   -lub miały stwierdzone przeciwciała anty-SARS-CoV-2, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR).
 4. Są w wieku 18-65 lat (dawcy pierwszorazowi do 60 roku życia)
 5. Dawca musi wyrazić pisemną zgodę na zastosowanie osocza w badaniach klinicznych oraz na frakcjonowanie.
 6. W przypadku osób, które miały przetaczaną krew i kobiet, które były w ciąży należy przed kwalifikacją do oddania osocza wykluczyć obecność przeciwciał anty-HLA

 

Jak pobieramy osocze?

Najkorzystniejsze jest trzykrotnie pobranie po 600 ml osocza – zabieg wykonuje się metodą plazmaferezy i przeprowadzamy go w tygodniowych odstępach. Ponowny zabieg pobrania osocza metodą plazmaferezy można wykonać przy utrzymującym się odpowiednim poziomie przeciwciał (skontrolowanym podczas ostatniego oddania).

Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza w taki sposób możemy pobrać 450 ml krwi pełnej, z której otrzymamy ok 220-230 ml osocza. Ponowny zabieg pobrania krwi pełnej w celu uzyskania osocza można wykonać po 8 tyg. od poprzedniego oddania.

 

Jak przygotować się do oddania osocza?

 • bądź wyspanym
 • w ciągu doby poprzedzającej oddanie osocza wypij około 2 l płynów
 • spożyj lekkostrawny posiłek
 • unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego w dniu oddania
 • ogranicz palenie papierosów
 • nie przychodź po spożyciu alkoholu lub innych substancji zmieniających nastrój

 

Kontakt:

Aby oddać osocze metodą plazmaferezy należy zadzwonić do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku pod numer tel.  59 842-20-21 (rejestracja w godzinach 07:30-14:00) lub skontaktować się z Centrum poprzez adres e-mail ozdrowiency@krwiodawstwo.slupsk.pl

Na pobranie krwi pełnej, z której możemy uzyskać osocze zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 07:00-14:00 (ul. Szarych Szeregów 21 76-200 Słupsk).

Metodą z krwi pełnej można również oddać osocze w naszych Oddziałach Terenowych:

 • Chojnice: poniedziałek, czwartek godz. 7:00-12:00 ul. Leśna 10
 • Lębork: poniedziałek, środa godz. 7:30-12:00 ul. Węgrzynowicza 13